Понеділок, 12.04.2021,
Луганська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України                                                                                          Офіційний сайт
                                                                                                                                                                                          
Приветствую Вас Гість | RSS
Ласкаво просимо на сайт Луганської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України!
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 1
Користувачів: 1

usmanovdm


 

Витоки створення Профспілки освітян на території нинішньої Луганської області йдуть у далекі роки початку ХХ століття. Історичні матеріали про створення та діяльність нашого професійного союзу свідчать про те, як нелегко було членам Профспілки проявити себе і досягти успіхів у роботі щодо захисту своїх інтересів. Головні зусилля Профспілка направляла на зміцнення своїх рядів. Під постійною увагою перебували питання ліквідації неписьменності, організації навчання, раціоналізації, трудової дисципліни, житлово-побутової, культурно-масової роботи та охорони праці.

У ті роки Профспілка діяла розрізнено. Працювали окремо Профспілка початкової і середньої школи, вищої школи і наукових установ, дошкільних установ і дитячих будинків. У 1948 році Профспілка працівників початкових і середніх шкіл об'єдналася з Профспілкою працівників дошкільних установ. Після об'єднавчих процесів 1948-1956 років Профспілка отримала назву "Профспілка працівників освіти".

У червні 1938 року утворюється Ворошиловградська область. З її утворенням з'являється і обком Профспілки, який розташовувався по вул. Леніна, 53. Все майно обкому складалося з 2-х письмових столів, дивана, 6 стільців, шафи, чорнильного приладу та портфеля. Обком Профспілки припиняв свою діяльність у воєнні роки, а з 1943 року робота його поновлюється.

У жовтні 1944 року на пленумі обирається склад обкому Профспілки у кількості 21 особи, ревкомісії - 5 осіб, президії - 7 осіб. Головою зі складу президії обирається Кучма Євдокія Яківна, 1898 р. народження, відмінник освіти, секретарем - Паранич Анна Дмитрівна. Це був час творчої праці, підйому економіки. Обком Профспілки дуже багато робить по відродженню первинних, міських і районних профспілкових організацій. Удосконалюється структура обласної організації Профспілки, робота якої стає більш багатоплановою, проявляється турбота щодо потреб членів Профспілки. Всі бажаючі забезпечуються земельними ділянками під городи та індивідуальне будівництво. Багатьом надається матеріальна грошова допомога. Спільно з обласним управлінням освіти обком Профспілки вживає заходів щодо забезпечення всіх сільських вчителів безкоштовним житлом із комунальними послугами. У 1946 році відкривається Будинок відпочинку вчителів (хутір Колесниківка Станично-Луганського району), клуб вчителів (Будинок вчителя у м. Луганськ), обласний дитячий піонерський табір. При клубі вчителів працюють наступні гуртки: симфонічний оркестр, ансамбль бандуристів, хоровий, драматичний та інші.

З 1 жовтня 1948 року головою обкому Профспілки обирається Ковальчук Андрій Юхимович, профспілковий активіст із десятирічним стажем, завідувач Жовтневим районним відділом освіти м. Луганська. З його приходом робота обкому Профспілки і підвідомчих йому профспілкових організацій набирає обертів. Профспілкові організації здійснюють дієвий контроль за відновленням шкільних будівель, устаткуванням класних кімнат, пунктів харчування, їдалень, спортивних залів і майданчиків. Першочерговим завданням було введення обов'язкового восьмирічного навчання, підготовка педагогічних кадрів. Значно збільшується кількість членів Профспілки.

До 1960 року в області працювало 19 тисяч вчителів, з них тільки 8 тисяч мали вищу освіту. Про кадровий потенціал яскраво свідчить такий приклад: в Сватівському районі з 466 працюючих вчителів 314 не мали відповідної освіти.

У 60-ті роки бурхливими темпами йде будівництво освітніх установ. За 1963-64 рр. в області побудовано 25 загальноосвітніх шкіл, 4 школи-інтернати, 41 дитячий дошкільний заклад. Зміцнюється навчально-матеріальна база шкіл. Середня школа реорганізується в середню загальноосвітню і трудову політехнічну з виробничим навчанням. У міських школах воно здійснювалося по 91 спеціальності, в сільських - по 30.

Обкомом Профспілки особлива увага приділялася питанням виховної роботи серед студентської молоді, створенню побутових умов. У п’яти ВНЗ, що входять до складу ОК Профспілки, збільшується набір студентів. Якщо в 1962 р. набір студентів становив 2674 особи, то в 1965 р. – 5914 осіб, тобто збільшився в 2 рази. Для відпочинку і оздоровлення студентів створюються табори праці та відпочинку, оздоровчі бази, санаторії-профілакторії.

За 3 роки кількість членів Профспілки обласної організації зросла на 11,5 тис. В обкомі Профспілки створюється 5 відділів: виробничо-масовий, оргмасовий, житлово-побутовий, соцстрахування і культмасової роботи. Робота в містах та районах велася на громадських засадах.
З 29 міськкомів і райкомів на штатній основі був тільки один голова в м. Луганську. Під пильною увагою обкому Профспілки були питання по використанню в повному обсязі коштів, виділених державою на здійснення всеобучу. В області працювало 156 шкіл робітничої молоді, де навчалося понад 46 тисяч учнів. Не вистачало вчителів. Педагогічне навантаження перевищувало 30 годин, було багато вакантних місць. На 1964 рік у Міністерство освіти областю була дана заявка на 2000 вчителів різних спеціальностей.

Про вчителів дбали, створювали необхідні умови для роботи, будували вчительські будинки. У Краснодонському, Новоайдарському, Старобільському та інших районах всі вчителі були забезпечені житлом.

Набирає обертів робота з розвитку самодіяльної творчості. Особлива роль в цьому відводилася Будинку вчителя. У ньому працювали фотогурток, шахово-шашковий гурток, музична студія та ін., в яких займалося понад 400 осіб. Бібліотека Будинку вчителя налічувала понад 30 тисяч примірників книг. Усі ці успіхи були досягнуті завдяки вмілому керівництву обкомом Профспілки голови Ковальчука Андрія Юхимовича, який пропрацював головою майже 20 років, пішовши в 1967 році на заслужений відпочинок. Помер він у 1999 році на 91 році життя, і до останніх його днів обком Профспілки підтримував з ним зв'язок і надавав підтримку. Ковальчук А.Є. згуртував навколо себе справжніх відданих справі активістів. Серед них: Сафонова Серафима Карпівна - вчитель СШ №1, Герой Соцпраці (м. Краснодон); Перевозник Любов Іванівна - зав. дошкільним закладом №1 (м. Комунарськ); Можаєв Олександр Іванович - директор інституту удосконалення кадрів; Гарьков Олександр Антонович - голова Луганського міськкому Профспілки; Потороча Олександр Микитович - голова Краснодонської МК Профспілки; Шестопалов Іларіон Романович - голова Стаханівського МК Профспілки та багато інших.

Після відходу Ковальчука А.Є. в різні роки обком Профспілки очолювали Ткаченко Валентина Михайлівна, Одуд Михайло Минович, Ярченко Олексій Семенович, Ганьшин Олександр Степанович. Це були роки напруженої праці, роки пошуку нових форм профспілкової роботи. У центрі уваги профспілкових організацій перебували питання виробничо-масової роботи, організації різноманітних змагань, особлива увага приділяється роботі з вузами. Бурхливими темпами розвивається матеріально-технічна база Ворошиловградського машинобудівного і Комунарського гірничо-металургійного вузів.

У 70-і роки вдосконалюється зміст освіти в зв'язку з переходом шкіл на нові навчальні плани і програми. Школи переходять на кабінетну систему навчання. Створюється єдина система перепідготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. Праця вчителів, викладачів високо оцінюється державою. Багато з них нагороджуються орденами, медалями, отримують почесне звання «Заслужений вчитель». Одним з них був Бурля Анатолій Михайлович, якого в 1978 році обирають головою обкому Профспілки. Керівник Стаханівського міського відділу освіти, голова міськкому Профспілки, відмінник освіти, кавалер ордена Трудового Червоного Прапора з усією відповідальністю приймається за роботу. Минулий в 80-і роки ХVI з'їзд профспілок СРСР ставить завдання щодо розвитку трудової і політичної активності мас, мобілізації їх творчих зусиль на підйом матеріального і культурного рівня життя. Обком Профспілки предметно займається цією роботою. Особлива увага приділяється вдосконаленню стилю роботи первинних профспілкових організацій з проведення профспілкових зборів і виробничих нарад, виконання прийнятих постанов. Йде робота по оформленню кабінетів профактиву в вузах, в містах і районах, профспілкових куточків в школах, дитячих дошкільних установах.

Всебічний розвиток отримує змагання на кращий клас, кабінет, кращий за професією. В області проводяться огляди готовності до прийому в школу дітей шестирічного віку. За підсумками підготовки шкіл до нового навчального року Луганська область в 1982, 1984 роках посідає 1 місце в Україні.

Обком Профспілки веде планомірну роботу з регулювання питань заробітної плати, зі створення умов для творчої праці вчителя, охорони праці та здоров'я працюючих. Для цього в обкомі були професійні кадри: Носко Інна Олексіївна - секретар обкому; Логвінова Олександра Федорівна - завідуюча відділом виробничо-масової роботи; Берендеєв Анатолій Михайлович - технічний інспектор праці; Чумак Антоніна Петрівна - довірений лікар.

За 1984-86 рр. в області вводиться в дію 30 шкіл, 62 дитячих дошкільних установи, створюється 190 цехів і дільниць для продуктивної праці учнів на 17 тисяч робочих місць. Побудовано 9 будинків для вчителів сільської місцевості, гуртожитки для студентів педінституту та для учнів Стаханівського педучилища, бібліотеку на 700 тисяч томів в машінституті. Працівникам шкіл і вузів виділяється 626 квартир.

З початком 90-х років в історії Профспілки виникає нова сторінка. Україна отримала незалежність, стає суверенною державою. Разом з тим йде реформування Профспілки. 14 вересня 1990 року на установчому з'їзді створена Профспілка працівників освіти і науки України. З'їзд обрав Центральний комітет Профспілки працівників освіти і науки України, який став правонаступником Українського республіканського комітету Профспілки працівників народної освіти і науки. Луганська обласна організація стає її організаційною ланкою.

Ці роки характеризуються крутими змінами в житті суспільства і людей, в політиці й економіці, культурі та освіті. Мітинги, пікетування, страйки, галасливі збори, конференції стали нормою протесту людей праці. Після проголошення незалежності України Профспілка докорінно змінила модель своєї діяльності – на перший план виходить діяльність з представництва і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів своїх членів, взаємодії з органами законодавчої та виконавчої влади, з роботодавцями. У зв’язку з цим, до штату обкому Профспілки на посаду  правового інспектора праці Профспілки приймають Борщенка Владислава Івановича.

На пленумах обкому Профспілки, на засіданнях її президії, на нарадах профспілкового активу питання соціального захисту були домінуючими. В області з'являється обласної страйковий комітет. За ініціативи обкому Профспілки і страйкому було проведено 2 обласні конференції за участю представників обласної виконавчої влади.

На рівні області були прийняті рішення про встановлення надбавок до ставок заробітної плати, про додаткове забезпечення педпрацівників житлом за рахунок коштів підприємств, про введення регіональної надбавки до зарплати педпрацівникам. Після прийняття цих рішень обком Профспілки, міськкоми, райкоми все зусилля спрямовували на контроль за їх виконанням. Найбільш активно, принципово, результативно діяли в цьому плані організації м. Красний Луч, м. Лисичанськ, м. Свердловськ, м. Краснодон, м. Кіровськ та Сватівського, Кремінського, Перевальського та ін. районів, які очолювали Бакшеєв Микола Іванович, Лупир Анатолій Миколайович, Борисова Тетяна Іларіонівна, Рябчун Світлана Анатоліївна, Сухорукова Галина Арсентіївна, Шевченко Надія Василівна, Пономарьова Світлана Іванівна, Порожнета Петро Пантелійович.

Ведучи боротьбу за гідне становище працівників галузі, профспілкові комітети та їх лідери освоїли такі форми і методи роботи як мітинги, пікетування, висування вимог, примирні процедури, співпраця з держслужбовцями, з депутатами всіх рівнів, використання засобів масової інформації, страйки.

Активність дій обкому Профспілки щодо соціального захисту своїх членів багато в чому визначилася завдяки впливу таких активістів як Табачників Леонід Володимирович (СШ №4 м. Луганська), Карачун Іван Федосійович (СШ №44 м. Луганська), Гетьман Микола Григорович (Ясеновська СШ м. Ровеньки), Єрмак Анатолій Миколайович (голова МК Профспілки м. Алчевська), Підгорний Сергій Петрович (СШ №21 м. Луганська), Антонюк Віктор Миронович (машінститут), які згодом стали депутатами обласної, міських Рад, лідерами партій та громадських рухів.

У процесі виконання вимог, висунутих професійною спілкою, у багатьох містах і районах вирішені питання про безкоштовний і пільговий проїзд вчителів до місця роботи, про створення преміального фонду, про пільгову оплату за проживання у відомчих гуртожитках, про виділення земельних ділянок під дачі та городи, про забезпечення сільських вчителів сільгосппродуктами. Навіть в таких важких умовах, коли будівництво нового державного житла практично припинилося, близько 200 працівників галузі отримали житло.

90-ті роки характеризуються постійною невиплатою зарплати, низьким рівнем оплати праці, відсутністю житла, що привело до падіння престижності праці вчителя. Випускники вузів не йдуть в школу. Система працює на голому ентузіазмі. З огляду на те, що профспілки позбавлені законодавчого права, обком Профспілки намагається реалізувати це право через народних депутатів. Обкомом Профспілки вносяться конкретні пропозиції до проекту Закону «Про освіту», Конституцію України, «Про колективні договори і угоди», «Про оплату праці», «Про відпустки» та інше.

Незмінним флагманом профспілкового руху всі ці буреломні роки був Анатолій Михайлович Бурля. У 2005 році на посаду голови обласної організації було обрано Соркіна Геннадія Михайловича. Наступні десять років - це боротьба за покращення долі освітян, захист їх соціально-економічних  та трудових інтересів.

Обкомом Профспілки, його штатними працівниками проводилася об'ємна організаторська робота по впровадженню колективних договорів. Ця робота ведеться спільно з Федерацією профспілок області, з Управлінням праці та зайнятості облдержадміністрації.

Обласна організація Профспілки стає розвиненою організацією, оснащеною сучасними технологіями, створюється локальна комп'ютерна мережа з виходом в Інтернет, корпоративний мобільний зв'язок, створено сайт обкому. Всі вузи, а також всі міські та районні організації оснащені комп'ютерною технікою з лазерними принтерами тощо. Щодо забезпечення комп'ютерною технікою підвідомчих організацій обком Профспілки посідає лідируюче місце в Україні.

2014 рік приніс нові тяжкі випробування Україні. Анексія Криму, окупація частини Донбасу, бойові дії на території Луганської та Донецької областей. Це був час випробування Профспілки на міцність, її життєздатність, її вміння тримати удар та продовжувати роботу по захисту освітян майже на лінії вогню. Як ніколи стає актуальним профспілкове гасло «В єдності наша сила». 3 листопада 2015 року у місті Сватове були підірвані військові склади. На той час обласна організація тільки відновлювала свою статутну діяльність і не мала фінансової можливості допомогти постраждалим освітянам Сватівщини, але на наш заклик відгукнулися інші територіальні організації Профспілки працівників освіти і науки України, які перерахували більше 120 тис. грн. безповоротної допомоги.

З 2015 року обком починає працювати у місті Старобільськ, а з березня 2017 року у м. Сєвєродонецьк, який тимчасово стає обласним центром Луганської області. Новітні умови вимагають від Профспілки нових форм та методів дій. З’являються такі поняття, як АТО, ООС, сіра зона, військово-цивільна адміністрація, постраждалі у наслідок бойових дій, внутрішньо переміщені особи і переміщені навчальні заклади. За всім цим стояли освітяни, їх соціальний, правовий та трудовий статус.

У цей же час почалось реформування освітньої галузі України, створення нової української школи, Профспілка не залишилась осторонь від вирішення проблем освітян. На перший план її діяльності вийшли  питання соціально-економічного захисту членів Профспілки та оперативного інформаційного висвітлення важливих подій та змін у діючому законодавстві.

Було відновлено роботу сайту обласної організації, створено групу у Facebook та свій канал на YouTube. У березні 2016 року вийшов перший номер електронного видання «Освітяни Луганщини».Особлива увага приділяється правовим питанням. Профактив, керівники навчаються цивілізованому правовому підходу щодо вирішення трудових конфліктів. Сміливіше стали використовувати закон для свого захисту рядові члени Профспілки. У рішенні проблем освіти обком орієнтує профспілкові комітети на соціальне партнерство, конструктивний діалог і співпрацю з органами держуправління, органами самоврядування ,      депутатським             корпусом.  Ділові партнерські відносини склалися в обкому Профспілки з обласною державною адміністрацією, з Департаментом освіти і науки облдержадміністрацї, що сприяє     встановленню     таких    же     відносин      між

міськкомами, райкомами і керівниками місцевої влади. В 2017 році обласна організація Профспілки отримала від Національної служби посередництва і примирення Свідоцтво про репрезентативність, яке підтвердило право участі у колективних переговорах на територіальному рівні.

В області прижилася практика укладання угоди між відповідним комітетом Профспілки і відділом чи управлінням освіти, розпочався процес заключення угод з ОТГ. В їх основу покладено питання виробничих і трудових відносин, нормування і оплати праці, робочого часу і часу відпочинку, охорони праці та здоров'я. Наявність і виконання угод сприяє стабілізації обстановки і відсутності непотрібних потрясінь. У травні 2017 року вперше на рівні області було укладено угоду між Департаментом освіти і науки облдержадміністрації та обласної організації Профспілки.

Разом з цим турбується Профспілка і про оздоровлення. В 2018 році 400 членів Профспілки на пільгових умовах отримали путівки до санаторно-лікувальних закладів Луганської, Одеської, Львівської та Винницької областей. Разом з Департаментом освіти і науки поновлено проведення обласної Спартакіади та туристсько-спортивного зльоту-змагання серед працівників освіти Луганської області.

Зараз ми можемо з певністю зазначити, що Профспілка вистояла, згуртувалась та продовжує розвиватись.

                        РАЗОМ МИ - СИЛА!

 

 

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Луганська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України© 2021