Понеділок, 22.10.2018,
Луганська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України                                                                                          Офіційний сайт
                                                                                                                                                                                          
Приветствую Вас Гість | RSS
Ласкаво просимо на сайт Луганської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України!
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0Главная » 2017 » Серпень » 7 » Травма та лікарняний під час відпустки
11:40
Травма та лікарняний під час відпустки

Працівник, перебуваючи у відпустці, зламав ногу і пішов на лікарняний. Що робити з відпусткою, як скласти наказ у такій ситуації? Чи потрібно прикладати до лікарняного листка акт розслідування побутової травми?

З 1 січня 2015 року правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначаються Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (у редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII; далі — Закон про соціальне страхування).

Відповідно до частини першої статті 22 Закону про соціальне страхування допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

Увага: згідно з абзацом п’ятим частини другої статті 22 Закону про соціальне страхування , у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, установлених цим Законом.

Механізм розслідування та ведення обліку нещасних випадків невиробничого характеру, які сталися з громадянами України, іноземцями та особами без громадянства на території України, визначається Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, що затверджений постановою КМУ від 22.03.2001 № 270 (далі — Порядок № 270).

Розслідуванню згідно з Порядком № 270 підлягають нещасні випадки, що сталися за таких обставин (ч. 3 Порядку № 270):

 1. прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації (далі — організація) і не використовувався в інтересах цієї організації;
 2. переміщення повітряним, залізничним, морським, внутрішнім водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів;
 3. виконання громадських обов’язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов’язків);
 4. виконання донорських функцій;
 5. участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо);
 6. участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях;
 7. проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов’язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах;
 8. використання газу у побуті;
 9. вчинення протиправних дій проти особи, її майна;
 10. користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами;
 11. виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки;
 12. стихійного лиха;
 13. перебування в громадських місцях, на об’єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях, а також у рекреаційних зонах;
 14. контакту з тваринами (у т. ч. птахами, плазунами, комахами тощо) та рослинами (у т. ч. грибами, водоростями тощо), що призвело до ушкодження здоров’я або смерті потерпілих;
 15. споживання (використання) нехарчової продукції.

Факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад. А документом, який підтверджує ушкодження здоров’я особи, є листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу (ч. 4 Порядку № 270 ).

У процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а у разі потреби — керівника органу (організації), на території чи об’єкті якого стався нещасний випадок (абз. 3 ч. 7 Порядку № 270 ).

Нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий, у складі голови комісії — посадова особа, яку визначає керівник організації, і членів комісії — керівника відповідного структурного підрозділу, представника профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноваженого трудового колективу, якщо потерпілий не є членом профспілки. Рішення щодо розслідування нещасного випадку приймається керівником організації на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичного закладу (ч. 11 Порядку № 270 ).

Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії. У разі потреби цей термін може бути продовжено керівником органу (організації), який призначив розслідування.

За результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм), який затверджується керівником органу (організації), що проводив розслідування (ч. 12 Порядку № 270 ).

Увага: обов’язкова наявність акту розслідування нещасного випадку при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з травмою, не пов’язаною з виконанням трудових обов’язків, чинним законодавством не передбачена.

Однак згідно з частиною третьою статті 30 Закону про соціальне страхування рішення про призначення матеріального забезпечення, а також про відмову в його призначенні приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) в організації.

А оскільки страховик, тобто Фонд соціального страхування України (далі — Фонд), згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону про соціальне страхування має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду, то акт за формою НТ буде вагомим підтвердженням того, що травма носить саме невиробничий характер і оплата матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду є правомірною.

Отже, незважаючи на те, що обов’язкова наявність акту розслідування нещасного випадку при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності чинним законодавством не передбачена, варто все ж таки провести таке розслідування і скласти акт за формою НТ.

Щодо видання наказу

Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку (п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР ).

Наказ про продовження або перенесення щорічної основної відпустки у зв’язку з хворобою під час відпустки видається на підставі заяви працівника та листка непрацездатності.

 

 

Просмотров: 887 | Добавил: Администрация | Рейтинг: 4.0/1
Всего комментариев: 0
avatar
Пошук
Календар
«  Серпень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Луганська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки Ураїни© 2018